Adile Naşit Kimdir?

adile nasit kimdir? Hayatı

        Gerçek adı Adile Özcan olan Adile Naşit (Doğum: 17 Haziran 1930 İstanbul. Ölüm: 11 Aralık 1987 İstanbul), 1950 yılında tiyatro sanatçısı Ziya Keskiner'le evlenince adı Adile Keskiner oldu ama o Adile Naşit adını kullandı. (Sahne adı). "Naşit" ismi nereden geliyor? Diyecek olursanız, babasının namı olan "Komik-i Şehir Naşit"ten gelmektedir. Adile Naşit'in babası o dönemlerin çok ünlü bir komedyenidir. Adile Naşit'in annesi ise Ermeni kökenli bir tiyatro oyuncusu olan Amelya Hanım'dır.
        
        Adile Naşit babasının ölümü üzerine okulu bıraktı ve 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu'na girdi. 1961 yılında eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte "Naşit Tiyatrosu"nu kurdular.
       
        Adile Naşit görüldüğü üzere tiyatro ve sanatla ilgilenen bir aileden gelmektedir. Adile Naşit'in sinemaya girişi 1947 yılında Seyfi Havaeri'nin "Yara" filmiyle olmuş ancak 1970'lerde filmlerde oynamaya başlamıştır. 1976 yılında "İşte Hayat" adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı. 1978'de Uluslararası Sanat Gösterileri'nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. 
        
        Adile Naşit eşi Ziya Keskiner'in Temmuz 1982'de ki ölümü üzerine 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce ile gizlice evlendi. 
        Adile Naşit sinema dünyasında Hababam Sınıfı'nda ki "Hafize Ana" rolüyle ve Münir Özkul'la oynadığı anne rolleriyle gönüllerde yer etti. Sırf bu yüzden "Yılın Annesi" seçildi.  

Masalcı Teyze Adile Naşit!

        Adile Naşit 1980 yılında Trt Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün'ün yapımcısı olduğu; "Uykudan Önce" isimli çocuk programıyla Masalcı Teyze olarak anılmaya başlandı. Masal ve Öykü anlattığı bu program çocuklar tarafından büyük ilgi görmüştür.

        Oynadığı rolleri ve sıcak kanlı tavırlarıyla Türk sinemasında bir efsane olan Adile Naşit 17 Aralık 1987'de doğduğu şehir olan İstanbul'da 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu hayatını kaybetmiştir.  

Adile Naşit Fotoğrafları:

adile nasit hayatı
Adile Naşit
adile nasit
Adile Naşit
Adile Naşit
Adile Naşit
Adile Naşit
Adile Naşit
Adile Nasit Hayati
Adile Naşit

11 yorum:

 1. Rahmetliyi çok severdim. Nur içinde yatsın

  YanıtlaSil
 2. Gördüğümde hep 'Anne' rolleri geliyor hep..

  YanıtlaSil
 3. Adile naşit büyük sanatçı türk sinemasının anası

  YanıtlaSil
 4. hey gidi adile naşit ne güzel gülüyordu aynı tavuk gibi :)

  YanıtlaSil
 5. allah rahmet eylesin,ne gülerdi be

  YanıtlaSil
 6. Hababam sınıfındaki gülüşünü unutmam mümkün değil :D

  YanıtlaSil
 7. adile naşit şener şen münir özkul kemal sunal filmleri her biri bir harika. usta oyuncular

  YanıtlaSil
 8. Türk sinemasının en büyük oyuncularındandı.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

  YanıtlaSil
 9. Görülmüş ve görülebilecek olan en iyi sanatçılardandı Adile Naşit. Jest ve mimikleriyle tiyatronun tozunu silip süpüren az insandan birisiydi. Nur içinde yatsın.

  YanıtlaSil
 10. ayy hababam sınıfında bi gülerdiki kırar geçirirdi hepimizi .. nuriçinde yatsın ..

  YanıtlaSil

Ads Inside Post