Köroğlu

Cüneyt Arkın Filmleri - Köroğlu


        Yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın, yapımcılığını Memduh Ün'ün üstlendiği "Köroğlu" filmi 1968 yılında çekilmiştir. Köroğlu filminin senaryosunu Ayşe Şasa yazmıştır, müziklerini ise Yücel Paşmakçı yapmıştır. Dram, macera, tarih türlerini kapsayan Köroğlu filminin başlıca oyuncuları şunlardır: Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Reha Yurdakul, Hayati Hamzaoğlu,Mümtaz Ener, Oktar Durukan...

Filmin Özeti:
        Dağları mesken tutan namlı yiğit Köroğlu’nun destansı aşk ve kahramanlık öyküsü... Zalim Bolu Beyi (Hayati Hamzaoğlu) saldığı haksız vergiler, hukuk tanımayan uygulamalarıyla mazlum halkı inim inim inletmektedir. Kendisine karşı gelenlere, vergi veremeyen yoksul insanlara karşı adeta terör estirmektedir, ferman dinlememektedir. Kardeşi Hüsnübala’yı (Fatma Girik) Kara Vezir ile evlendirerek kudretini artırmak ister. Bu arada yörenin en güzel atını almakla görevlendirilen seyisi Deli Yusuf (Mümtaz Ener) bir beyaz tayla saraya döner. Ancak Bolu Beyi tayı beğenmez ve şerefiyle oynandığını düşünerek Yusuf’un gözlerini dağlatır. Köyüne dönen Yusuf hem kıratı, hem de oğlu Ruşen Ali’yi (Cüneyt Arkın) intikam günü için hazırlamaya başlar. Korkusuz bir yiğit olan Köroğlu (Ruşen Ali) eşi görülmemiş kır atıyla amansız bir cenge hazırlanmaktadır. Kaderin bir cilvesi olarak genç yiğit Hüsnübala’ya aşık olur. Ancak onun kim olduğundan haberi yoktur... Harika bir film ve bu yaşanmış olayı çok güzel bir şekilde anlatmıştır. Bana kalırsa ancak bu kadar güzel anlatılabilir. İyi seyirler diliyorum..
Başrollerde:
cuneyt arkin
Cüneyt Arkın
Hayati Hamzaoglu
Hayati Hamzaoğlu
Fatma Girik
Fatma Girik
Reha Yurdakul
Reha Yurdakul
Mumtaz Ener
Mümtaz Ener

5 yorum:

 1. güzel filmdi, emeğine sağlık hocam.
  ben bu aralar çok fazla kara murat ve battal gazi serilerini izliyorum. :)

  YanıtlaSil
 2. Önceden izlerken dikkat etmiyordum yönetmek filan. Şimdi nerdeyse her filmde Atıf Yılmaz ismini görüyoruz. Acaba Kaç film çekmiş adam?

  YanıtlaSil
 3. Atıf Yılmaz'ın 53 kadar filmi var. Severim Atıf'ı :)

  YanıtlaSil
 4. Cüneyt Arkın dedin mi akla gelen filmlerden biri de budur tabi

  YanıtlaSil

Ads Inside Post